Abel er et kreativt bureau specialiseret i grøn omstilling

Vi har alle teknologierne til at komme i mål med den grønne omstilling. Men vi mangler nye måder at se, tænke, føle og handle på. Det er det, vi ser som værende vores opgave: At udtænke og eksekvere løsninger, der får virksomheder, borgere og forbrugere til at handle på de store muligheder, der ligger i at løse kriserne. Vi sørger for, at vores kunder engagerer sig i den grønne omstilling på en måde, så det bliver en konkurrencefordel.

Udover at hjælpe kunder handler vi også i vores eget navn - i håbet om at skabe systemisk positiv forandring.

Oscar Haumann
Co-Founder + Business Lead
oscar@helloabel.com
Read more
Marcus Feldthus (På Barsel)
Co-Founder + Agency Lead
marcus@helloabel.com
Read more
Jeppe Thybo
Creative Lead, Content + Production
jeppe@helloabel.com
Read more
Jens Adam H. Hansen
Project Lead
jens@helloabel.com
Læs mere
Ida Straarup
Art Director + Brand Designer
ida@helloabel.com
Læs mere
Cathrine Frier
Art Director + Brand Designer
cathrine@helloabel.com
Læs mere
Marie Friis
Digital Konceptudvikler
marie@helloabel.com
Read more
Jan Vels Jensen
Partner + Creative Strategist
jan@helloabel.com
Read more

En samling af strateger og kreative der deler samme mission.

2018

Hjælper DareGender med at kæmpe for ligestilling

2019

Mental pause

2020

Assisterer "Verdens Bedste Klimaplan" for højere CO2 afgifter

2021

Leder politisk kampagne mod madspild: MODSPILD